Szlak rowerowy wokół Tatr coraz bardziej realny. Są pieniądze na drugą część

Wtorek, 12 kwietnia 2016 21:53

Obecnie szlak rowerowy, który docelowo okrążyć ma całe Tatry, prowadzi po polskiej stronie z Suchej Hory do Nowego Targu. W ostatnich dniach podhalańscy samorządowcy otrzymali dobre wieści, że są pieniądze na jego drugą część, po wschodniej stronie Podhala - od Nowego Targu do przejścia granicznego w Kacwinie.


Urząd Miasta w Nowym Targu poinformował, że Komitet Monitorujący Programu INTERREG V-A PL-SK 2014-2020 zatwierdził koncepcję budowy II etapu szlaku wokół Tatr jako projektu flagowego. Oznacza to, że Euroregion Tatry i gminy, które chcą budować szlak, do końca czerwca mogą przedłożyć pełną dokumentację projektową, która zostanie sprawdzona i po pozytywnej decyzji jesienią będzie mogła otrzymać dofinansowanie.

Projekt zakłada wybudowanie w latach 2016-2018 ponad 60 km kolejnych ścieżek rowerowych. Po stronie polskiej kontynuacja szlaku będzie prowadzić od Nowego Targu na wschód przez gminy Szaflary, Nowy Targ, Łapsze Niżne do przejścia granicznego Kacwin-Wielka Frankowa. Gmina Czorsztyn wybuduje także pieniński odcinek ścieżki od Sromowiec Wyżnych do transgranicznej kładki na Dunajcu Sromowce Niżne-Czerwony Klasztor. Po stronie słowackiej partnerzy kontynuować będą budowę tras rowerowych od miejscowości Zdziar w kierunku Tatrzańskiej Kotliny i Spiskiej Białej, i dalej do Kieżmarku. Ponadto po stronie słowackiej powstaną kolejne odcinki Szlaku w Liptowskim Mikulaszu, Trstenie oraz odcinek Hniezdne-Stara Lubowla. Trasa szlaku prowadzi zatem po terenach niezwykle atrakcyjnych turystycznie ze względu na dużą ilość zabytków, parków narodowych, rezerwatów przyrody i innych atrakcji.

Gdy budowa wschodniego odcinka szlaku dobiegnie końca, po polskiego stronie powstanie licząca ok. 70-80 km trasa rowerowa z gminy Czarny Dunajec do gminy Łapsze Niżne.

Już dziś trasa rowerowa Nowy Targ - Sucha Hora jest jedną z najpopularniejszych letnich atrakcji Podhala. W słoneczne weekendowe dni na wycieczki rowerowe w kierunku Słowacji wybierają się setki rowerzystów.

r/ podhale24.pl
komentarze
Reklama
Reklama