W 2017 roku ruszy budowa drugiego etapu szlaku rowerowego wokół Tatr - z Nowego Targu do Kacwina

Środa, 5 października 2016 22:07

Euroregion "Tatry" w Nowym Targu poinformował, że projekt budowy drugiego szlaku rowerowego wokół Tatr z Nowego Targu na wschód aż do Kacwina, został zatwierdzony przez Komitet Monitorujący Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Oznacza to, że na wiosnę 2017 roku będzie mogła rozpocząć się budowa kolejnych odcinków ścieżek rowerowych w polskiej i słowackiej części szlaku wokół Tatr. Przypomnijmy, iż na Podhalu powstała już zachodnia część szlaku rowerowego - z Nowego Targu do granicy w Chochołowie. Swój fragment szlaku wokół Tatr wybudowali też Słowacy. Teraz z Nowego Targu ruszy budowa szlaku rowerowego w kierunku wschodnim, aż do granicy w Kacwinie - Wielkiej Frankowej i dalej, po słowackiej stronie.

Planowana na przyszły rok inwestycja zakłada budowę kolejnych 60 km ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą dla rowerzystów. Po stronie polskiej szlak poprowadzi przez Szaflary, Gronków w kierunku Nowej Białej, Krempach i Dursztyna, Łapsz Niżnych do przejścia granicznego Kacwin-Wielka Frankowa. Tym samym po stronie polskiej powstanie nieprzerwany ciąg ścieżek rowerowych od granicy Chochołów - Sucha Hora na zachodzie do granicy Kacwin - Wielka Frankowa na wschodzie.

Po stronie słowackiej kontynuowana będzie budowa tras rowerowych od miejscowości Zdziar w kierunku Tatrzańskiej Kotliny i Spiskiej Białej i dalej do Kieżmarku. Ponadto na Słowacji powstaną kolejne odcinki szlaku w Liptowskim Mikulaszu, Trstenie oraz odcinek Hniezdne-Stara Lubownia. Tym samym słowaccy partnerzy uzupełnią i połączą odcinki Szlaku Wokół Tatr wybudowane już wcześniej.

Przy trasie powstanie 15 miejsc odpoczynku z wiatami, stolikami, stojakami na rowery, samoobsługowymi stacjami serwisowymi. W Nowym Targu, w miejscu połączenia I i II etapu Szlaku Wokół Tatr przy dworcu kolejowym wybudowany zostanie bezpłatny parking dla rowerzystów typu "park and ride". Realizacja inwestycji rozpocznie się już na wiosnę 2017 roku, a zakończenie projektu zaplanowano na jesień 2018 roku. Wartość projektu to blisko 6 mln euro.

W projekcie flagowym uczestniczy 9 samorządów – 4 polskie (Miasto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, Gmina Łapsze Niżne, Gmina Szaflary) oraz 5 słowackich (miasta Kieżmark, Spiska Bela, Liptowski Mikulasz, Stara Lubowla, Trstena). Partnerem Wiodącym i instytucją koordynująca i zarządzającą projektem jest Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY z siedzibą w Nowym Targu, założone przez polski Związek Euroregion „Tatry” i słowackie Združenie Euroregion Tatry.

W latach 2014-2015 powstało blisko 100 km ścieżek rowerowych w ramach I etapu Szlaku Wokół Tatr wybudowanych przez 13 partnerów w Programie Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013. Wraz z odcinkami planowanymi w II etapie Szlak wokół Tatr będzie liczył już ponad 160 km. Wszystkie ścieżki rowerowe zostały przygotowane jako indywidualne drogi dla rowerzystów w zdecydowanej większości z nawierzchnią asfaltową, tak jak ma to miejsce na popularnym już I etapie Szlaku wokół Tatr. Pozwolą one na bezpieczne podróżowanie na rowerze po pograniczu i poznawanie miejsc o niepowtarzalnych walorach historycznych, kulturowych i przyrodniczych.

oprac. r/

źródło: Euroregion

komentarze
Reklama
Reklama