Zakończył się Nowy Targ Road Challenge (zdjęcia)

Wtorek, 23 maja 2017 19:14

W ubiegły piątek wystartował etapowy wyścig kolarski promujący w swojej nazwie Miasto i Gminę Nowy Targ. Zorganizowany przez Tatra Cycling Events- czyli dwóch nowotarskich kolarzy: Cezarego Szafrańca i Krystiana Piróga.

Jako kolarze chcieli pokazać przyjezdnym uczestnikom nieco mniej znane, ale najpiękniejsze zakątki Podhala i okolic.

Pierwszego dnia kolarze rywalizowali podczas nietypowej indywidualnej jazdy na czas tak przygotowanej przez organizatorów, by o wygraną mogli powalczyć nie tylko dobrzy „górale” na podjeździe, ale i dobrzy zjazdowcy na szybkim i miejscami technicznym zjeździe. Start był w Knurowie, u podnóża malowniczej Przełęczy Knurowskiej, ulubionej górze treningowej Kasi Niewiadomej. Zawodnicy startowali pojedynczo co 30 sekund. Każdy z nich musiał pokonać 5km pod górę, 270m w pionie i 49 zakrętów. Następnie po wyjeździe na szczyt czekał ich 2km zjazd. Na mecie zawodników przywitali mieszkańcy Ochotnicy Górnej oraz Wójt Gminy Ochotnicy Dolnej- Stanisław Jurkowski.

Wyniki open 1 etapu:
Mężczyźni:
1. Piotr Tomana Gatta Bike-RS z czasem 14min24sek
2. Maciej Habrat 72D Windsport Powered by Oshee 14:36
3. Patryk Wójcik In Mogilany Cycling Team 14:42
Kobiety:
1. Sylwia Obrzud Trek Velonews.pl 17:05
2. Agnieszka Sikora Wawa Bike Team 17:18
3. Agnieszka Śpica Huzar Bike Academy 17:28
Zdobywcy Premii Zjazdowej Kegel- Błażusiak:
Wśród mężczyzn: Piotr Szafraniec Treck Velonews.pl
Wśród kobiet: Maria Hajnos- Małecka Nowotarski Klub Kolarski

2 etap ze startem i metą gościł w Dursztynie. Zawodnicy po dojeździe do Łapsz Wyżnych mieli do pokonania 2 razy pętlę przez Niedzicę, Spiską Starą Ves, podjazd pod Velką Frankową, Osturnię z wyjazdem pod Łapszankę i zjazdem z powrotem do Łapsz. Dystans wyniósł 118km i 1800m w pionie. Piątkowa czasówka pokazała kto ma formę na ten wyścig, ale to ten etap miał wyłonić faworytów. Dwa ciężkie podjazdy: Velka Frankowa i Łapszanka pokonywane dwa razy, a pomiędzy nimi długie, szybkie zjazdy, płaskie odcinki, a na wymęczenie długi podjazd w Dursztynie i finisz zakończony nachyleniem z dwucyfrowym procentem - to mogli przetrwać tylko porządnie przygotowani kolarze.

Rywalizacja była bardzo zacięta, bo różnice czasowe po 1 etapie były niewielkie i każdy z najmocniejszych zawodników miał swój cel do osiągnięcia. Do wygrania był nie tylko etap czy miejsce w klasyfikacji generalnej, ale do zdobycia były również liczne premie górskie. Owocowało to licznymi próbami ucieczek, szczególnie przed premiami górskimi. Faworyci jednak pilnowali siebie nawzajem, by żadnemu nie udało się odjechać. Wynik etapu rozstrzygnął się na ostatnim podjeździe do Dursztyna, gdzie od grupy faworytów odjechał zwycięzca 1 etapu- Piotr Tomana i jako pierwszy przekroczył linię mety. Niesamowity doping mieszkańców Dursztyna ubranych w regionalne stroje i przybyłych całymi rodzinami powodował, że nawet dojeżdżający na dalszych pozycjach kolarze czuli się jak zwycięzcy z Tour de France. Takich kibiców jak w Dursztynie i takiej atmosfery nie było chyba na żadnej mecie w Polsce.

Wyniki Open z 2 etapu:
Mężczyźni:
1. Piotr Tomana Gatta Bike-RS z czasem 3godz 19 min 40 sek
2. Marcin Kobiałka Ośka Warszawa 03:20:01
3. Maciej Habrat 72D Windsport Powered by Oshee 03:20:05
Kobiety:
1. Agnieszka Sikora Wawa Bike Team 03:27:05
2. Agnieszka Śpica Huzar Bike Academy 03:43:17
3. Sylwia Obrzud Trek Velonews.pl 03:50:20

3 etap ze startem i metą na stadionie przy lodowisku w Nowym Targu również przebiegał na rundach. Tym razem do pokonania było 103km i 1000m w pionie. Do pokonania były 2 małe i 4 duże rundy. Najpierw kolarze jechali przez Grel, Trute, Pyzówkę i Morawczynę, a następnie z Morawczyny na Długopole, Krauszów, Ludźmierz, Pyzówkę. Na czele wyścigu, oprócz uciekinierów utworzyła się duża grupa, która każdą z 4 rund, pomimo interwałowych podjazdów, pokonywała ze średnią 36,5km/h. Po zjeździe z ostatniej rundy z Morawczyny do Nowego Targu czołowi kolarze jechali już ze średnią prędkością 47km/h. Ten etap miał już inną specyfikację niż poprzedni. Nie był to etap dla górali, ale dla bardziej uniwersalnych kolarzy, dobrych technicznie, odnajdujących się w peletonie i na koniec potrafiących rozpędzić się na finiszu niczym odrzutowiec. Dodatkowo każdy z czołówki kolarzy musiał mieć oczy dookoła głowy i pilnować rywali zagrażających mu w danej klasyfikacji czy kategorii wiekowej. Zwycięzca może być tylko jeden, ale po rozgrywkach na każdym etapie poszczególni zawodnicy walczyli również o tytuł najlepszego górala w klasyfikacji górskiej Kotelnicy Białczańskiej, miejsca na podium w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz o klasyfikację drużynową. Najbardziej emocjonującą częścią był sam finisz na kole przy lodowisku w Nowym Targu, na którym wjeżdżający kolarze musieli jeszcze na koniec zrobić rundę wokół. Kibice na widowni i doping powodował, że zawodnicy czuli się na Velodromie w Rubaix.

Wyniki z 3 etapu:
Mężczyźni:
1. Krzysztof Tracz Veloart Way2Champ.com 02:43:32
2. Marcin Ziemianek Veloart Way2Champ.com 02:43:34
3. Michał Fonał XtraBike Bolesławiec 02:43:37
Kobiety:
1. Agnieszka Sikora Wawa Bike Team 02:56:32
2. Agnieszka Śpica Huzar Bike Academy 02:57:05
3. Sylwia Obrzud Trek Velonews.pl 03:06:09
W klasyfikacji generalnej po wszystkich 3 etapach:
Mężczyźni:
1. Piotr Tomana Gatta Bike-RS
2. Michał Fonał XtraBike Bolesławiec
3. Marcin Ziemianek Veloart Way2Champ.com
Kobiety:
4. Agnieszka Sikora Wawa Bike Team
5. Agnieszka Śpica Huzar Bike Academy
6. Sylwia Obrzud Trek Velonews.pl

Wszystkie wyniki dostępne na: https://system.timedo.pl/pl/publiczny/wyniki NOWY TARG ROAD CHALLENGE 2017
Wyścig został zorganizowany przez Tatra Cycling Events- Krystian Piróg i Cezary Szafraniec przy współpracy z Miastem Nowy Targ oraz Gminą Nowy Targ.

Patronatem Honorowym imprezę objął Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch
Sponsorem Klasyfikacji Górskiej była stacja narciarska KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA.
Sponsorem Klasyfikacji Drużynowej była TERMA BANIA.
Nawodnienie zawodników zapewniła CISOWIANKA.
Sponsorem Premii zjazdowej była firma KEGEL- BŁAŻUSIAK.
Partnerami wspomagającymi byli: MAXIM, GASPOL ENERGY, GMINA OCHOTNICA, IB, FHU SAWERA, MAXMIL, MEDICAL CLINIC PODHALE, JMP, JANAS, VELOART.
Patronat medialny: podhale24.pl, malopolskaonline.pl, bikeworld.pl, naszosie.pl, velonews.pl, Pieninyinfo.pl, nowytarg24.tv, Nowotarska Telewizja Kablowa, Tygodnik Podhalański
Firmy współpracujące: Podhalański Szpital Specjalistyczny, Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu, MCSiR Nowy Targ, Gmina Łapsze Niżne, PPD-M S.A.
Perfekcyjne zabezpieczenie trasy oraz bezpieczeństwo kolarzy zostało zapewnione przez nieocenioną Komendę Powiatową Policji w Nowym Targu oraz oddziały OSP Knurów, OSP Durszczyn, OSP Nowa Biała, OSP Krempachy, OSP Trybsz, OSP Łapsze Wyżne, OSP Łapsze Niżne, OSP Niedzica, OSP Łapszanka, OSP Waksmund, OSP Ludźmierz, OSP Krauszów, OSP Długopole, OSP Morawczyna, OSP Pyzówka, OSP Trute.
Trasę wyścigu zabezpieczała GRUPA MOTOCYKLOWA ORAWA.

Przy organizacji wyścigu pomagała ogromna rzesza wspaniałych Wolontariuszy.

zdj. Michał Adamowski

źródło: mat. prasowy

komentarze
Reklama
Galeria zdjęć
Reklama