Nowa atrakcja turystyczna dla miłośników rowerów

Środa, 21 czerwca 2017 20:00

Dzięki środkom z pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski już za kilka dni będzie można podróżować specjalnym promem, który połączy oba brzegi Wisły na wysokości Tyńca i Piekar. Dostać na drugą stronę będzie można się z rowerem i to zupełnie za darmo. Uroczyste otwarcie przeprawy promowej już w tę niedzielę. W planach są też inne atrakcje – z koncertami, warsztatami i rodzinnymi podchodami na czele.

25 czerwca, po blisko trzech dekadach, każdy, kto będzie chciał przeprawić się z Tyńca do Piekar – lub odwrotnie – będzie mógł skorzystać z darmowego promu. Uruchomienie nowej atrakcji dla turystów i rowerzystów jest możliwe, dzięki pierwszej edycji BO Małopolska. Pomysł z przywróceniem przeprawy promowej tak spodobał się mieszkańcom regionu, że w efekcie zagłosowało na niego aż 964 osób.

W tę niedzielę do szkuty Wanda – bo takie imię otrzyma łódź – wsiądą pierwsi pasażerowie. Warto jednak wybrać się pod tynieckie opactwo całą rodziną, bo w ramach uroczystego otwarcia przeprawy promowej przygotowano sporo atrakcji. Na plenerowej scenie u stóp tynieckiego opactwa zaplanowano koncerty i występy artystyczne. Z kolei na drugi brzegu Wisły – od strony Piekar – czekają ciekawe warsztaty. Czekają też spacery z historią w tle lub rodzinna zabawa w podchody. Harmonogram wydarzeń poniżej.

Program otwarcia przeprawy pieszo-rowerowej Piekary-Tyniec:
12.00 - spacer z historią wokół klasztoru prowadzący Marek Grzybek
12.00 – warsztaty filcowania, technika "na mokro" i na sucho (kolejne tury: 13.30, 15.00, 17.30 – ul. Promowa 4)
12.00-19.00 - otwarte warsztaty powroźnictwa – ul. Promowa 4
13.00 -15.00 występy artystyczne.
14.40 - podchody dla rodzin – zbiórka przy pierwszej bramie klasztoru
16.30 - prelekcja o historii przeprawy na Wiśle
17.00 - oficjalne otwarcie przeprawy przez marszałka Jacka Krupę, z udziałem wicemarszałka Wojciecha Kozaka, Grzegorza Lipca - członka ZWM, wójta Gminy Liszki Pawła Misia i opata benedyktynów o. Szymona Hiżyckiego.
Po części oficjalnej koncert Joanny Słowińskiej z zespołem
19.00 spacer z historią wokół klasztoru poprowadzi– Marek Grzybek

opr.s/

źródło: UMWM

komentarze
Reklama
Reklama