Ochotnica 4 Towers w mocnej obsadzie

Środa, 22 sierpnia 2018 07:46

W ostatni weekend Gmina Ochotnica Dolna była areną zmagań kolarzy górskich z całej Polski i Węgier, którzy startowali w drugiej edycji najcięższego etapowego wyścigu MTB Ochotnica 4 Towers organizowanego przez Tatra Cycling Events Cezarego Szafrańca.

Nazwa imprezy odwołuje się do czterech wież widokowych, które są zlokalizowane na najwyższych szczytach Doliny Ochotnicy z czterech stron świata: Koziarz 943 m.n.p.m., Gorc 1228 m.n.p.m., Magurki 1108 m.n.p.m., Lubań 1211 m.n.p.m., które zawodnicy zdobywali w ciągu 3-dniowej rywalizacji.

O randze wyścigu świadczy obecność wielu zawodników z czołówki krajowej, a także to, że imprezę Patronatem Honorowym objęła jedna z najlepszych polskich zawodniczek w kolarstwie górskim, wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski, Anna Szafraniec-Rutkiewicz.

Zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse, trochę łatwiejszy FUN i arcytrudny PRO. Bazą miasteczka zawodów, gdzie odbywały się starty i mety wszystkich etapów, był Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej, który do tego typu imprez sportowy jest wprost idealny, nie tylko poprzez swoje piękne położenie, ale i bogate zaplecze dosłownie ze wszystkim, a w szczególności z pięknym amfiteatrem w stylu góralskim.

Rywalizacja rozpoczęła się od zdobycia wieży na Koziarzu podczas I etapu, który liczył odpowiednio dla FUN (37km-1623m przewyższenia) i PRO (48km-2037m). Trasa biegła po szlakach w Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej, a częściowo po obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i Gminie Łącko. Była urozmaicona i zapowiadała, jakie wyzwania będą czekały podczas kolejnych cięższych etapów. Liderami po pierwszym dniu zostali na dystansie FUN wśród Kobiet Karolina Kukuła z Profidea Kraków, a wśród Panów Maciej Ścierski z Tomazi Bike Team. Na królewskim dystansie PRO koszulkę ubrał Mateusz Mróz z Mrózrowery Foltyn Team.

II etap był już wyzwaniem dla uczestników, ponieważ dystanse były dłuższe, większe przewyższenia, a dodatkowo trudne warunki na podjazdach i zjazdach wymuszały skupienie przez cały czas i włożenie maksymalnego wysiłku. Podczas rywalizacji zawodnicy musieli tym razem zdobyć 2 wieże Gorc i Magurki. Trasa zweryfikowała przygotowanie zawodników i wielu z nich pokonała, ponieważ nie byli oni w stanie dokończyć rywalizacji. Trasa prowadziła dzikimi i pięknymi terenami Gorców , które najbardziej ucierpiały podczas ostatniej powodzi, co dodatkowo podniosło poziom trudności tras. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć wielki wkład Wójta Gminy Ochotnica Dolna, który gdzie tylko mógł jak najszybciej udrażniał dojazdy do domów mieszkańców, oraz mieszkańcom, którzy chętnie pomagali w przeprowadzeniu tras przez własne tereny, za co serdecznie dziękujemy.

Po tym etapie nastąpiła zmiana lidera na dystansie FUN, którym został jadący tego dnia rewelacyjnie Filip Atłas z 72D Oshee Windsport Team. Poprzedni lider, stracił ponad 15 minut. Wśród kobiet na prowadzeniu umocniła się liderka. Na dystansie PRO obecny lider obronił koszulkę, ale stracił prawie 3 minuty ze swojej przewagi, przez co zapowiadały się emocje podczas ostatniego najdłuższego etapu.Ostatni etap miał w rozkładzie wieżę na Lubaniu, ale to nie był jedyny podjazd, zawodnicy kilkakrotnie wyjeżdżali na ponad 1100m z 500m. Od startu do ataku przystąpił strącony z tronu na dystansie FUN Maciej Ścierski, który z każdym kilometrem odrabiał straty. Także na dystansie PRO pozycja lidera stawała się mocno zagrożona. Po dotarciu do mety Piotra Ścierskiego wszyscy i on sam z niecierpliwością oczekiwali przyjazdu lidera, w końcu okazało się, że po fenomenalnej jeździe Piotrek odzyskał koszulkę i zwyciężył w całym wyścigu na swoim dystansie o niewiele więcej niż 1 minutę, co biorąc pod uwagę prawie 9 godzin jazdy jest różnicą naprawdę małą. Wśród kobiet swoją dominację potwierdziła świetnie przygotowana Karolina Kukuła, która wygrała wszystkie 3 etapy i z dużą przewagą zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Natomiast na najtrudniejszym dystansie Piotr Truszczyński z Way2Champ odrobił z nawiązką swoją stratę do lidera i w ostatecznym rozrachunku wygrał klasyfikację generalną z ponad 5 minutową przewaga nad drugim Mateuszem Mrozem.

Zawodnicy walczyli też w dodatkowych klasyfikacjach Par PRO na najdłuższym dystansie, gdzie najlepsi okazali się Piotr Truszczyński z Janem Czaplińskim z Way2Champ, wśród Par FUN Maciej Ścierski z Łukaszem Latusikiem, a najlepsi spośród par mieszanych Ewelina Bojdzińska z Maciejem Krysztoforskim z Velcredo.

Dla wszystkich uczestników miłą niespodzianką był fakt, że nagrody wręczała im osobiście prekursorka kobiecego kolarstwa górskiego w Polsce wspomniana wcześniej Anna Szafraniec-Rutkiewicz, która jest wzorem do naśladowania.


Organizatorzy dziękują Wójtowi Gminy Ochotnica Dolna za współorganizację i udostępnienie przepięknych terenów, Wójtowy Łącka i Krościenka za pomoc w zabezpieczeniu tras. Głównemu sponsorowi Specialized. Sponsorom: Cisowianka, Nutrixxion, Source, Empol, Hebda, Standach, Czorsztyn-Ski, Kegel - Błażusiak, Budex, Symptom, Ligpol&Listar, Dmtex, Maxmil za wspieranie kolarstwa amatorskiego na Podhalu. Firmom Ryszard Steskal i Janas za wikt dla organizatorów i wolontariuszy. Rodzinie i znajomym za pomoc przy organizacji tego sportowego wydarzenia.

mat. prasowe
komentarze
reklama