Szlak Wokół Tatr będzie rozbudowany - 26 kilometrów nowych ścieżek

Środa, 17 października 2018 09:22

Prowadzący ze wschodu na zachód Podhala szlak rowerowy wokół Tatr stał się jedną z największych atrakcji w naszym regionie. W siedzibie Euroregionu „Tatry” w Nowym Targu podpisano w poniedziałek umowę na jego rozbudowę o kolejne 26 kilometrów nowych ścieżek, które poprowadzą m.in. do różnego rodzaju atrakcji.

W uroczystym podpisaniu mowy wzięli udział przedstawiciele gminy Czarny Dunajec, miasta Nowy Targ, gminy Nowy Targ, Łapsze Niżne, miasta Spiska Bela, Obec Huncovce, Obec Hniezdne oraz Obec Velka Lomnica.

Trzeci etap koncentrował się będzie na rozbudowie infrastruktury rowerowej. Wybudowanych zostanie blisko 26 km nowych ścieżek, które prowadzą do unikatowych miejsc na pograniczu w gminie Czarny Dunajec, gminie Nowy Targ, mieście Nowy Targ lub uzupełniają wcześniej wykonane trasy łącząc je w długie nieprzerwane odcinki (miasto Spiska Bela, obec Huncovce, Hniezdne, Velka Lomnica). Wyremontowany zostanie też odcinek ścieżki w gminie Łapsze Niżne na granicy Kacwin-Wielka Frankowa.

Powstanie też infrastruktura dla rowerzystów. Zabytkowe obiekty dzięki renowacji zostaną zachowane i uzyskają nowe funkcje (stuletnia stacja kolejowa w Podczerwonem tuż przy ścieżce rowerowej powstałej w 2015 roku, zostanie wyremontowana i zaadaptowana na centrum obsługi użytkowników Szlaku, dwa spichlerze spiskie w Kacwinie po renowacji i wyposażeniu zostaną udostępnione rowerzystom i turystom). Użytkownicy szlaku uzyskają też specjalne miejsca odpoczynku bezpośrednio na trasie szlaku – oaza wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, strefa relaksu w Nowym Targu, interaktywna ekspozycja przyrodnicza w Łapszach Niżnych. Planowana jest również promocja szlaku i jego odpowiednie oznakowanie. Łączna wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która uzyskał projekt wynosi 4 mln euro.

Planowane roboty:

Gmina Czarny Dunajec - odrestaurowanie zabytkowego budynku dawnej stacji PKP w miejscowości Podczerwone z przeznaczeniem na cele usługowe do obsługi użytkowników Szlaku wokół Tatr. Budowa ścieżki rowerowej od pętli puścizn w Czarnym Dunajcu do Piekielnika – 6,87 km.

Miasto Nowy Targ - rozwój infrastruktury rowerowej na Szlaku wokół Tatr w Mieście Nowy Targ – stworzona zostanie strefa wypoczynku przy kładce pieszo-rowerowej na Białym Dunajcu, na połączeniu ścieżek rowerowych wybudowanych przez miasto w I i II etapie projektu. Budowa odcinków ścieżek rowerowych w mieście Nowy Targ (na lotnisko – asfaltowa, dł. 1,12km) oraz w zachodniej części miasta tzw. Schumana i Młynówka (asfaltowa dł. 1,19km) oraz remont 2 kładek pieszo-rowerowych na potoku Czarny Dunajec.

Gmina Nowy Targ - budowa asfaltowej ścieżki rowerowej prowadzącej z Pyzówki do Klikuszowej - 6,88 km. Budowa oazy wypoczynku nad jeziorem w Krauszowie, czyli bezpośrednio przy istniejącej już tam ścieżce rowerowej Szlaku wokół Tatr.

Gmina Łapsze Niżne - budowa infrastruktury rowerowej oraz obsługi rowerzystów na Szlaku wokół Tatr, remont 2 zabytkowych sypańców w Kacwinie i wyposażeni w tradycyjne narzędzia, umeblowanie oraz interaktywne panele remont strychu Domu Ludowego w Łapszach Niżnych i przeznaczenia go na bezpłatne interaktywne muzeum przyrodnicze, budowa 2 miejsc odpoczynku z pełnym wyposażeniem na odcinku ścieżki rowerowej z Dursztyna do Łapsz. Remont nawierzchni ścieżki rowerowej na odcinku Kacwin-Wielka Frankowa – 1,12 km

Mesto Spišská Belá - budowa asfaltowej ścieżki rowerowej na odcinku Strażki – Spiska Bela (2,08 km) oraz na odcinku Spišská Belá - Slovenská Ves 1,56 km.

Obec Hniezdne - budowa asfaltowej ścieżki rowerowej na odcinku od miejscowości Hniezdne o długości 1,01 km – kontynuacja ścieżki rowerowej powstałej w ramach II etapu projektu.

Obec Huncovce - budowa ścieżki rowerowej w Huncowcach wzdłuż rzeki Poprad od Kieżmarku w kierunku Wielkiej Łomnicy – dług. 2,81 km – kontynuacja ścieżki rowerowej wybudowanej w I i II etapie przez miasto Kieżmark.

Obec Veľká Lomnica - budowa asfaltowej ścieżki rowerowej od granicy z Huncowcami – dług. 1,2 km.

Źródło: Euroregion"Tatry", oprac. r/ zdj. Szymon Pyzowski
komentarze
reklama
Galeria zdjęć