Jazda na rowerze w Polsce 
– czy rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie?

Czwartek, 17 sierpnia 2023 07:42

W ostatnich latach jazda na rowerze stała się coraz bardziej popularna w Polsce, zarówno jako forma aktywności fizycznej, jak i środek transportu. Jednak w miarę wzrostu liczby rowerzystów pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa na drogach. Według danych Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (KGP) z 2022 roku, rowerzyści uczestniczyli w 3685 wypadkach, co stanowi wzrost o blisko 5 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Tak niepokojące statystyki skłaniają do zastanowienia, kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowników dwóch kółek oraz gdzie szukać rozwiązań, które przyczynią się do spadku liczby wypadków z udziałem rowerzystów.

Rząd i władze lokalne na pierwszej linii
Najważniejszym elementem w stworzeniu bezpieczeństwa dla użytkowników dwóch kółek jest zaangażowanie władz rządowych oraz samorządowych w rozwijanie infrastruktury rowerowej. Rozwój sieci ścieżek rowerowych oraz modernizacja istniejących dróg zapewniają wzrost bezpiecznych warunków na drodze. Ruch rowerowy zyskuje na znaczeniu, jako alternatywa dla dojazdów do pracy, centrów handlowych czy miejsc rekreacji. Obserwuje się tendencję do tworzenia w miastach głównych punktów docelowych, dostępnych dla rowerzystów. Ścieżka rowerowa gwarantuje pierwszeństwo rowerzystom, co zapewnia ochronę podczas ich przejazdu. Dlatego tak istotne jest, aby powstawało jeszcze więcej ścieżek rowerowych

Równouprawnienie na drodze
Ruch drogowy to dynamiczne współdziałanie różnych grup uczestników, w tym kierowców samochodów, rowerzystów i pieszych. Wszyscy muszą przejawiać wzajemną świadomość, empatię oraz znajomość przysługujących im praw. Bez względu na środek transportu, obowiązują ich te same zasady bezpieczeństwa i przepisy. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność wobec rowerzystów, ustępując im pierwszeństwa, zachowując odpowiednią odległość podczas wyprzedzania oraz przestrzegając ograniczeń prędkości w miejscach, gdzie rowerzyści często się poruszają.

Innowacyjne rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa
Uczestnictwo w ruchu drogowym wymaga od kierowców ostrożności i skupienia. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pole widzenia jest ograniczone. Często dzieje się tak w sytuacji gdy kierowca pojazdu skręca w prawo i z tej samej strony nadjeżdża rowerzysta. Również ukształtowanie terenu może wpływać na obniżoną widoczność dwukołowców. Istnieje potrzeba innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. W przeszłości wprowadzono już wiele sposobów, takich jak sygnalizacja świetlna, pasy dla pieszych czy sygnały dźwiękowe dla niewidomych, które ułatwiają swobodne poruszanie się na drogach. Nadszedł czas, by rowerzyści także mogli liczyć na specjalne rozwiązania, które wzmocnią ich bezpieczeństwo.

- Mimo przestrzegania zasad ruchu drogowego i ostrożności, nie zawsze możemy być w 100% pewni co do naszego bezpieczeństwa. Dlatego warto szukać sposobów na to, by zapewnić ochronę rowerzystom, jednocześnie pomagając kierowcom w uważniejszym reagowaniu na obecność użytkowników dwóch kółek. Na te potrzeby powstało urządzenie BikeWatch, zasilane dzięki energii słonecznej, które zrewolucjonizuje ścieżki rowerowe. To prosty wynalazek, mający zbawienne korzyści dla użytkowników ruchu drogowego. Urządzenie składa się z kosza na śmieci, wyposażonego we wbudowany czujnik, który rejestruje nadjeżdżającego rowerzystę z 15-20 metrów oraz sygnalizator, który ostrzega kierowców o zbliżającym się użytkowniku ścieżki rowerowej – mówi Rafał Topolewski, twórca BikeWatch, właściciel i prezes Primario Grande Sp. z o.o.

Wieloczynnikowa misja
Świadomość zagrożeń i zasad bezpiecznej jazdy na rowerze jest kluczowa dla minimalizowania ryzyka wypadków. Odpowiedź na pytanie – czy polscy rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie?, zależy od wielu czynników, takich jak infrastruktura drogowa, świadomość innych uczestników ruchu drogowego, przestrzeganie przepisów oraz dostępność odpowiednich rozwiązań bezpieczeństwa dla rowerzystów. W celu jego poprawy ważne jest podejmowanie odpowiednich działań, takich jak rozwijanie infrastruktury rowerowej, edukacja wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

- Jazda na rowerze w Polsce rozwija się dynamicznie, ale aby zachować pozytywny trend, wszyscy musimy współpracować na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów. Rząd, władze lokalne, kierowcy oraz sami rowerzyści – każdy ma swój wkład do wniesienia. Poprawa infrastruktury, edukacja oraz wzajemny szacunek na drogach są kluczowymi elementami, które pozwolą nam cieszyć się rowerowymi wyprawami w Polsce bezpiecznie i z przyjemnością. Cieszę się, że możemy dodać swoją cegiełkę do tego procesu w postaci BikeWatch. Mamy nadzieje, że to urządzenie zainteresuje włodarzy gmin i już niedługo rowerzyści będą go mijać podczas rowerowych przejażdżek – podsumowuje Rafał Topolewski.

Premiera urządzenia BikeWatch nastąpi 21 września w trakcie Forum Miasteczek Polskich. Twórcy BikeWatch wyrażają przekonanie, że wprowadzenie tego rozwiązania do małej architektury miejskiej znacząco podniesie zarówno poczucie bezpieczeństwa wśród rowerzystów, jak i komfort jazdy kierowców.

mat. prasowe
komentarze
reklama