Nowy Targ chce być rowerową stolicą Podhala

Sobota, 13 czerwca 2015 07:26

W niedzielę z nowotarskiego Rynku startuje 53. Małopolski Wyścig Górski. Z tej okazji Nowy Targ chce się też promować, jako miejsce atrakcyjne dla rowerzystów.

- Zmienia się podejście do rowerów, które stają się coraz bardziej popularne. Chcemy więc, jako miasto, pomóc rowerzystom w rozwoju sieci tras rowerowych - zadeklarował na czwartkowej konferencji prasowe burmistrz Grzegorz Watycha. - Chcielibyśmy by była to rowerowa niedziela w Nowym Targu, która rozpocznie nasz marsz do tego, by Nowy Targ stał się centrum rowerowym na Podhalu, by wszystkie trasy rowerowe w naszym regionie, były związane z naszym miastem - zapowiedział.

Na początek, z okazji MWG, miasto organizuje kilka wydarzeń związanych z promocją turystyki rowerowej. Pierwsze to Rodzinny Rajd Rowerowy. Jego uczestnicy wyruszą z nowotarskiego Rynku za zawodnikami Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Organizatorzy zapewniają: numery, pamiątkowe medale, mapę, oznakowaną trasę, posiłek na mecie. Udział w imprezie jest bezpłatny. Na mecie Rajdu w Parku Miejskim w Nowym Targu odbędzie się festyn sportowy z licznymi konkursami, grami i zabawami. Do udziału w rajdzie można zgłosić się o-line poprzez stronę www.rrrm.pl lub w dniu rajdu od godziny 9:00 do 10:30 w Parku Miejskim.

W niedzielę w Nowym Targu ma gościć wicemarszałek małopolski Jacek Krupa, który weźmie udział w konferencji na temat budowy tras rowerowych na terenie województwa i sam też wsiądzie na rower.

Burmistrz Watycha przypomniał, że w Nowym Targu zakończył się pierwszy etap budowy ścieżek rowerowych wokół miasta. Przypomniał też, że samorząd uczestnicy w koordynowanym przez Euroregion Tatry projekcie budowy kolejnego etapu szlaku rowerowego wokół Tatr. Zakłada on m.in. budowę ścieżki rowerowej wokół Boru, połączenie jej z istniejącą już trasą rowerową w Nowym Targu i modernizację budynku i terenu przy dworcu PKP pod kątem stworzenia tam bazy rowerowej. W planach jest też budowa trasy rowerowej na Zadział i Długą Polanę. - Mieszkańcy wyrażają chęć udostępnienia terenów na ten cel - poinformował wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Burmistrzowie wyrazili nadzieję, że rozwój turystyki rowerowej da impuls do budowy bazy noclegowej na terenie miasta. Hotele to słaby punkt Nowego Targu. Brak odpowiedniego hotelu nie pozwala np. na organizację w stolicy Podhala mety wyścigu Tour de Pologne.

Wiceburmistrz Waldemar Wojatszek dodał, że sytuację poprawi z pewnością oddanie do użytku bazy noclegowej w Galerii Nowotarskiej.

r/
komentarze
reklama