Aktywny wypoczynek? Łapsze Niżne zapraszają

Piątek, 10 lipca 2015 20:48

"Łapsze Niżne są bajecznym zakątkiem dla wszystkich zwolenników aktywnego wypoczynku, którzy mogą wędrować licznymi szlakami turystycznymi w gminie, Pieninach Spiskich i Magurze, aktywnie wypoczywać na rowerze, uprawiać sporty wodne na Jeziorze Czorsztyńskim" - zachwalają uroki okolicy, mieszkańcy Łapsz.

Urozmaicone zaplecze noclegowe od gospodarstw agroturystycznych po komnaty zamkowe stanowi idealną bazę wypadową w pobliskie Pieniny, Tatry i Gorce.

Główny szlak pieszo-rowerowy na pograniczu polsko-słowackim (Pętla Spiska) to droga przez Kacwin – Wielka Frankowa – Mała Frankowa – Wielka Frankowa – Osturnia - Łapszanka – Pawlików Wierch – Kuśnierzów Wierch - Grandeus – Dursztyn – Łapsze Niżne – Barwinkowa Góra – Cisówka – Niedzica Zamek – Niedzica – Kacwin.

Z Kacwina drogą asfaltową ruszamy w stronę przejścia granicznego ze Słowacją. Trasa bardzo malownicza na horyzoncie widać główną grań Tatr Bielskich. Przy granicy urzekający wodospad na potoku Kacwinianka. Dojeżdżamy do skrzyżowania skąd w prawo można się udać na Osturnię, a w lewo przez Wielką Frankową do Małej Frankowej - my wybieramy tę opcję. Z Małej Frankowej wracamy tą samą drogą do skrzyżowania i jedziemy w stronę Osturni. Z Osturni asfaltową wąską ścieżką udajemy się na Łapszankę, gdzie koniecznie należy zrobić postój przy tarasie widokowym, aby móc podziwiać panoramę Tatr. Po nacieszeniu oczu i duszy przepięknym widokiem ruszamy dalej w stronę Rzepisk, gdzie przed wsią odbijamy w prawo w polną drogę w stronę Pawlikowego Wierchu.

Stamtąd dalej polną drogą na Kuśnierzów Wierch. Po drodze można się posilić owczym serem i ugasić pragnienie zyntycą w Bacówce u Kazka. Dojeżdżamy do powiatowej drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i po ok. 300 m z asfaltowki skręcamy w prawo w polną drogę prowadzącą na Grandeus. Tutaj znajduje się kolejny taras widokowy skąd rozpościera się bajeczna panorama na Tary oraz Pieniny z Trzema Koronami w tle. W tym miejscu jest również możliwość grillowania. Po odpoczynku ruszamy w stronę Dursztyna, a następnie dojeżdżamy do Łapsz Niżnych skąd w stronę Barwinkowej Góry przez Lasy Państwowe udajemy się na Cisówkę. Z Cisówki napawamy się pięknym widokiem panoramy Zamku Dunajec w Niedzicy oraz Zamku w Czorsztynie z błękitną taflą Jeziora Czorsztyńskiego pomiędzy nimi. Z Cisówki zjeżdżamy do Niedzicy Zamku, stamtąd drogą asfaltową mijamy Niedzicę i dalej w stronę Kacwina, gdzie kończymy piękną krajobrazowo „Pętlę Spiską”. Z naszej głównej ścieżki - „Pętli Spiskiej” istnieje możliwość wybrania innych krótszych tras pieszo – rowerowych.

Na stronie www.turystyka.lapszenizne.pl znajduje się przewodnik po ścieżkach pieszo-rowerowych na pograniczu polsko-słowackim - darmowa aplikacja, która zawiera trasy pieszo-rowerowe pogranicza polsko-słowackiego. Prócz tras zawiera najważniejsze informacje o gminie, nadchodzące wydarzenia, opisy ciekawych miejsc, legend i ciekawostek. Posiada możliwość odsłuchania nagrań, skanowania kodów QR umieszczonych na naszych trasach. Aplikacja dostępna jest w języku polskim, angielskim, niemieckim i słowackim.

mat. prasowy, opr.s/
komentarze
reklama