TdP: Królewski etap

Wtorek, 30 listopada 1999 16:42

Królewski etap 72. Tour de Pologne z BUKOVINA Terma Hotel Spa do Bukowiny Tatrzańskiej powinien rozstrzygnąć o klasyfikacji końcowej całego wyścigu. Żółtej koszulki lidera broni dziś Belg Bart De Clercq (Lotto – Soudal).

Etap wokół Bukowiny to najbardziej wymagający sprawdzian dla kolarzy biorących udział w Tour de Pologne. Po starcie z BUKOVINA Terma Hotel Spa peleton pomknie w stronę Zakopanego, gdzie kolarze przejadą trzy krótkie okrążenia i powalczą na Premii Specjalnej. Później przed nimi cztery okrążenia z ośmioma Górskimi Premiami I kategorii Tauron. Kolarze cztery razy wjadą na Ząb i cztery razy na Ścianę BUKOVINA, a finiszować będą w Bukowinie Tatrzańskiej około 18.45. Na trasie znajduje się również Lotna Premia Lotto w Poroninie.

Królewskiemu etapowi zawsze towarzyszą największe emocje, ponieważ to właśnie on decyduje o zwycięstwie w całym wyścigu. Cieszymy się, że możemy kibicować światowej czołówce kolarzy i wspólnie dopingować ich na trasie. W tym roku będzie to można zrobić również w specjalnej Strefie Kibica BUKOVINA, którą zorganizowaliśmy przy Ścianie BUKOVINA. Tradycją królewskiego etapu jest również świętowanie sportowej rywalizacji w Termach BUKOVINA, w których każdy sportowiec może się zregenerować i wypocząć – mówi Edward Kuchta, prezes Fundacji BUKOVINA.

O końcowe zwycięstwo w całym wyścigu powinno walczyć dwunastu zawodników, których w klasyfikacji dzieli maksymalnie 17 sekund. Wśród nich są między innymi Fabio Aru (Astana), Christophe Riblon (AG2R), czy Jon Izaguirre (Movistar). Najlepszy z Polaków Tomasz Marczyński jest 21. i traci do lidera ponad dwie minuty.

Czołowa piątka klasyfikacji generalnej Skandia:

1. Bart De Clercq (Lotto Soudal) 20:55:42 15:06:27
2. Diego Ulissi (Lampre Merida) 04’
3. Davide Formolo (Cannondale Garmin) 06’
4. Ben Hermans (BMC) 09’
5. Jon Izaguirre (Movistar) 09’

Lider klasyfikacji Najlepszy Góral Tauron: Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice)
Lider klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik Lotto: Kamil Gradek, Reprezentacja Polski
Lider klasyfikacji Najlepszy Sprinter Lang Team: Marcel Kittel,  Giant-Alpecin
Najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik Lotos: Tomasz Marczyński (Reprezentacja Polski)
Klasyfikacja drużynowa: BMC Racing Team


źródło: materiały proasowe
komentarze
reklama