Porady: Koła rowerowe 26’’, 29’’, 27,5’’ - które wybrać?

Środa, 2 września 2015 23:10

Decydując się na zakup roweru, każdy staje przed pytaniem - jaki rozmiar kół wybrać 26”, 29” a może 27,5”? Na to pytanie nie ma jednak jednej poprawnej odpowiedzi, każdy kierując się swoimi preferencjami, budową ciała czy formą użytkowania roweru indywidualnie dobiera również rozmiar kół. By łatwiej było podjąć odpowiednią decyzję postaramy się przybliżyć różne aspekty każdego z rozwiązań.

Większości społeczeństwa rower górski kojarzy się z kołami 26”. Dzieje się tak ponieważ do niedawna był to jedyny rozmiar koła w rowerach górskich. Zmiany w tej kwestii pojawiły się kilka lat temu, kiedy to na europejski rynek zza oceanu przywędrowały stworzone przez Gary’ego Fishera rowery na „dużych kołach” . Rowery na kołach 29”szybko zyskały masę zwolenników, nie zmniejszając przy tym liczby miłośników kół 26”.

Dokonując wyboru musimy wiedzieć, że rozmiary odnoszą się do średnicy całego koła-obręczy wraz z oponą. Każde z rozwiązań co do wielkości kół ma swoje wady i zalety, tym bardziej istotne im częściej czy bardziej profesjonalnie korzystamy z roweru.

KOŁA 26”
Dają dużą sztywność oraz zwrotność roweru. Sprawdzają się idealnie na bardzo krętych trasach czy krótkich podjazdach. Pozwalają nam dynamicznie reagować. Modele złożone na mniejszych kołach wygrywają pod względem wagi z „dużymi kołami”. Nie stanowi to jednak reguły ponieważ w tych 29 calowych można zbić trochę gramów zbliżając się wagowo do 26-calowych odpowiedników, jednak założyć trzeba większy budżet. Do wad możemy zaliczyć większy opór toczenia oraz mniejsza przyczepność.

KOŁA 29”
W rzeczywistości są to koła 28” ale jeśli opona jest szerokości ok 2 cali, przyjmuje się określenie 29” . Główną zaletą kół tej wielkości (63 mm większa względem 26”) jest mniejszy opór toczenia na nierównościach. Za daną alternatywą przemawiają również większa powierzchnia styku opony z podłożem oraz możliwość jazdy z mniejszym ciśnieniem niż w kołach 26”, zwiększając przez to naszą przyczepność. Większa średnia kół zapewnia większy komfort jazdy i pozwala na zbudowanie roweru z zupełnie inną geometrią, dzięki której rower staje się bardziej stabilny. Wsiadając na rower z kołami 29” można śmiało stwierdzić, że małe nierówności są zdecydowanie mniej odczuwalne. Oczywiście nie można zapominać, że nic nie jest idealne na poczet wielu zalet istnieją również wady. Nieco większa masa, duża średnica koła, która powoduje bezwładność oraz znacząca strata zwrotności w porównaniu z kołami 26”.

KOŁA 27,5 ‘’
Zastosowanie kół 27,5” w MTB przyjęło się dopiero w ciągu ostatnich kilku sezonów. Można więc nawet stwierdzić, że są one nowością w świecie rowerowym. Z założenia koła 27,5” mają łączyć zalety kół 29” i 26” bez zasadniczych minusów. Zwiększają one komfort i przyczepność względem kół 26”, przy zachowaniu praktycznie identycznej geometrii roweru 26” oraz jego zwinności. Zostaje zachowana sztywność i wytrzymałość kół zbliżona do 26”. Nazwa sugeruje, że koło 27,5” jest idealne po środku 26” a 29”, ale metryczny rozmiar koła jest tak naprawdę bliższy koła 26”. Jedyna wadą może być fakt, że nie ma jeszcze tak dużego wyboru obręczy i opon w danym rozmiarze, szczególnie ciężko o nisko budżetowe produkty.

Kwestia rozmiaru koła jest skomplikowana, ale dzięki dokładnemu rozpoznaniu swoich potrzeb, na pewno uda nam się dokonać właściwego wyboru.Bartłomiej Dutkiewicz
MTB STYLE
komentarze
reklama