Szlak rowerowy z Nowego Targu do Suchej Hory oficjalnie otwarty (zdjęcia)

Niedziela, 27 września 2015 22:05

W Czarnym Dunajcu odbyło się dziś oficjalne otwarcie trasy rowerowej z Nowego Targu do Suchej Hory.

Odcinek szlaku rowerowego przez gminę Czarny Dunajec został ukończony na końcu. Wcześniej fragmenty trasy zbudowały na swoim terenie i oddały już do użytku miasto i gmina Nowy Targ oraz gmina Szaflary.

Biegnąca starym nasypem kolejowym trasa liczy ok. 37 kilometrów. Nie kończy się na granicy, ale prowadzi dalej, w głąb Słowacji, do Trsteny. W przyszłości trasa rowerowa ma okrążyć całe Tatry. W powiecie nowotarskim rozpoczęły się już przygotowania do budowy drugiego etapu polskiego odcinka szlaku rowerowego wokół Tatr, który ma poprowadzić z Nowego Targu na wschód, w stronę Jeziora Czorsztyńskiego, do polsko-słowackiej granicy. Nie będzie to jednak taka sama trasa, jak ta oddana dziś do użytku, bo po tamtej stronie powiatu nie ma nasypu kolejowego. Tu trasa wiodła będzie drogami gminnymi, czasami polnymi i leśnymi. Trwają prace nad szczegółami. Jeśli uda się ją zrobić, a po swojej stronie trasy dokończą szlak także Słowacy, rowerem będzie można objechać całe Tatry.

O tym jak popularne są na Podhalu wycieczki rowerowe można było przekonać się latem. Trasa rowerowa z Nowego Targu do Suchej Hory była już przejezdna w wakacje i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Niemal codziennie pokonywała ją setki rowerzystów. Była to jedna z największych tegorocznych atrakcji rekreacyjnych w regionie. Jej powstanie zbiegło się z boomem na rowery, który w tym roku opanował Podhale.

Jej oficjalne oddanie do użytku odbyło się w niedzielę. Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się na parkingu koło lodowiska w Czarnym Dunajcu. Tu odbyła się filmowa prezentacja szlaku i przemówienia. Głos zabierali: sekretarz czarnodunajeckiej gminy Michał Jarończyk, który powitał wszystkich gości, wójt Józef Babicz pełniący honory gospodarza, dyrektor biura Euroregionu Tatry Antoni Nowak, dyrektor wspólnego sekretariatu technicznego transgranicznego programu współpracy polsko-słowackiej Grzegorz Gołda, Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Ivan Škorupa, a w imieniu przybyłych parlamentarzystów - senator Stanisław Hodorowicz. W pierwszym szeregu stanęli przedstawiciele miasta Nowy Targ i gmin Nowy Targ oraz Szaflary - wójtowie, ich zastępcy, sekretarze, radni. Samorządy te brały udział w budowie ścieżki rowerowej i były współgospodarzami dzisiejszej uroczystości otwarcia. Do Czarnego Dunajca przyjechała też liczna rzesza kandydatów na posłów i senatorów, która startuje w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Po przemówieniach, w których wypowiadano się z uznaniem o całym projekcie i gratulowano doprowadzenia go do końca, gości wsiedli w aut i podstawiony autobusów i udali się do pobliskiej Suchej Hory, w miejsce w którym polska ścieżka rowerowa łączy się ze słowacką. Tu wójt Józef Babicz wspólnie z przedstawicielem strony słowackiej przecięli ciupagą wstęgę oficjalnie otwierając polsko-słowacką trasę rowerową.

Potem goście wrócili do Czarnego Dunajca na piknik, a w międzyczasie rozegrany został rajd rowerowy.

r/ zdj. Piotr Korczak
komentarze
reklama