Porady: Klikać czy nie klikać - jakie pedała wybrać?

Niedziela, 18 października 2015 10:14

Są dwa rodzaje pedałów, dlatego też wielu rowerzystów staje przed dylematem, które z nich wybrać. Pierwsze rodzaj to płaskie pedały w stylu BMX, zwane platformami, do których najlepiej nadają się buty na miękkiej, gumowej podeszwie. Drugie zaś to pedały typu SPD, wyposażone w mechanizm pozwalający wpinać w nie buty o twardej podeszwie ze specjalnym metalowym zatrzaskiem (klikami)

Paradoksalnie pedały te nazywane są po angielsku „clipless” czyli „bez zatrzasku”. Dlaczego? Otóż dawno temu - za czasów bitwy pod Grunwaldem - jedynym urządzeniem, którym utrzymywało nogę rowerzysty na pedale i pozwalało mu kręcić korbą na okrągło, były specjalne metalowe lub skórzane „noski” (po angielsku zwane „clip”) w które wkładało się przód buta, ściągając go za pomocą skórzanego paska. Do jazdy w terenie wynalazek nie nadawał się zupełnie. Jeśli paski zapięte były za luźno, prawie nie pomagały pedałować, jeśli zaś za ciasno - każda wywrotka oznaczała duże kłopoty. Kiedy wreszcie pojawiły się współczesne pedały typu SPD, nie miały nosków więc po angielsku nazwane je „clipless”.

Obecnie SPD pozwalają na znacznie silniejsze pedałowanie niż platformy. Dają większą kontrolę nad rowerem, zwłaszcza w trudnym terenie. W momencie przeskakiwania trudnych miejsc czy przeszkód nie musimy martwić się, że stopy spadną nam z pedałów. Niektórzy downhillowcy wciąż twardo trzymają się platform, ale są w zdecydowanej mniejszości. Oczywiście wpinania i wypinania w pedałach SPD trzeba się najpierw nauczyć. Początkowo może to sprawiać trudności ale trening czyni mistrza - szybko nauczymy się „klikania”. Nawet przy wypadkach prawie zawsze uda się odruchowo wypiąć stopy. Prawie zawsze...

Platformy natomiast dają w niektórych sytuacjach większą swobodę manewru. Są niezbędne do nauki skoków i manuala, ułatwiają szybką ewakuację z roweru, kiedy coś idzie nie tak. Można na nich ustawić stopę pod dowolnym kątem, żeby balansować, a kiedy pomagasz sobie nogą na zakrętach, mniej czasu zajmuje wstawienie stopy z powrotem na pedał i rozpoczęcie skręcania.

Sporo bikerów uważa, że platformy pozwalają na ostrzejszą jazdę. Jeżeli jeździsz dla przyjemności i trenujesz skoki czy triki platformy to coś dla Ciebie. Jeśli jednak zamierzasz się ścigać - odpowiedniejsze będą SPD, bo pozwalają lepiej wykorzystać siły i kontrolować rower.


Bartłomiej Dutkiewicz
MTB STYLE
komentarze
reklama
Galeria zdjęć