Wyścig rowerowy - Gwiazda Południa

Czwartek, 12 maja 2016 10:01

Organizowany na przełomie czerwca i lipca wyścig rowerowy to nie tylko wydarzenie sportowe. To również przykład inspirującej współpracy między samorządem, lokalną społecznością oraz inicjatorem przedsięwzięcia – Zamana Group.

Urokliwe trasy Gwiazdy Południa przebiegać będą przez teren trzech małopolskich gmin: Stryszawy, Zawoi oraz Makowa Podhalańskiego. Znakomita większość traktów została wytyczona po raz pierwszy – specjalnie na potrzeby wyścigu. Dzięki temu uczestnicy zawodów będą mieli niewątpliwą przyjemność rywalizacji w nieznanych dotąd miejscach wokół Babiej Góry.

„Rokrocznie organizujemy wiele wyścigów o różnym profilu, w różnych częściach Polski” – opowiada Cezary Zamana, zwycięzca Tour de Pologne i kolarski Mistrz Polski. „Ale Gwiazda Południa jest naszym debiutem, organizowanym po raz pierwszy i na nowym dla nas terenie.” Dlatego do współpracy nad przedsięwzięciem zaproszeni zostali przedstawiciele władz oraz społeczności lokalnych reprezentujących trzy objęte trasami wyścigu gminy. W ten sposób udało się w rekordowo krótkim czasie uporać z wymaganymi formalnościami, wytyczyć setki kilometrów tras oraz skutecznie wypromować przedsięwzięcie.

„Współpracujemy w wielu aspektach i myślę, że z korzyścią dla każdej z gmin” – mówi Paweł Sala, burmistrz Makowa Podhalańskiego, przybliżając jednocześnie szczegóły tej współpracy: „radni zabezpieczyli środki, aby wykonać niezbędne prace budowlane, zamówione są tabliczki informacyjne, urząd złożył wnioski o wsparcie finansowe budowy tras rowerowych”. Wysoki poziom zaangażowania potwierdza Rafał Lasek, wójt Stryszawy: „od samego początku wszystko układa się bardzo dobrze. Już na pierwszym spotkaniu roboczym wszyscy podjęliśmy decyzję o wspólnej organizacji tej imprezy. W tej chwili każdy robi co do niego należy i prace posuwają się szybko do przodu.”

Prestiż wyścigu, jak i autorytet Cezarego Zamany, uznanego w rowerowym świecie organizatorze wielu wydarzeń, zaangażował do działania również lokalnych aktywistów. To oni towarzyszyli byłemu kolarzowi w wytyczaniu ścieżek.

„Wiele lat wraz z tutejszym Klubem Sportowym Zawojak przemierzamy górskie ścieżki i czekaliśmy na taką okazję, aby je zareklamować szerszemu środowisku rowerzystów. Marka Cezarego Zamany i to, że zdecydował się właśnie tutaj przeprowadzić swój wieloetapowy wyścig, jest dla nas wyróżnieniem” – opowiada Mariusz Gaweł, wspierający Urząd Gminy Zawoi w promocji ścieżek rowerowy. To m.in. właśnie on był przewodnikiem Cezarego Zamany po podbabiogórskich lasach. Opracowane przez nich trasy w opinii Gawła robią wielkie wrażenie: „będzie wiele ciekawych, górskich singli. Widoki z Jałowca, Mendralowej powyżej 1100m n.p.m. są przepiękne. A Pasmo Beskidu Makowskiego podczas drugiego etapu onieśmiela pięknymi panoramami na kilka pasm górskich” – przyznaje.

„Zaangażowanie tak wielu osób na rzecz Gwiazdy Południa obliguje mnie do tego, by wyścig gotowy był na 110%” – podsumowuje Cezary Zamana. „Perfekcyjną organizacją wydarzenia najłatwiej będzie podziękować wszystkim za poświęcony ich czas, a także udowodnić, że przyniósł on konkretne rezultaty”.

Zapisy na Gwiazdę Południa wciąż trwają (http://www.gory.mazoviamtb.pl). Warto zarezerwować sobie miejsce, by osobiście przekonać się o wyjątkowości tego wydarzenia.
„Zadbamy, aby uczestnicy wywieźli stąd jak najlepsze wrażenia i chcieli tu wrócić na kolejne edycje Gwiazdy Południa, bo

wstępnie jesteśmy na nie umówieni z Cezarym Zamaną” – zdradza przyszłe plany włodarz Makowa Podhalańskiego.

opr.s/

źródło: materiał prasowy

komentarze
reklama