Rowerem przez Małopolskę

Środa, 18 maja 2016 12:27

W Małopolsce miłośnicy wycieczek jednośladem zyskają kolejne ścieżki rowerowe. Te pojawiają się w całej Polsce jak grzyby po deszczu. Nowa infrastruktura rowerowa zaczyna spełniać oczekiwania zarówno „niedzielnych” rowerzystów, jak i prawdziwych wyczynowców, amatorów weekendowych wypadów, osób podróżujących do pracy czy rodzin z dziećmi ceniących komfort i bezpieczeństwo jazdy.

W regionie, od Karpat po Jurę Krakowską, każdy znajdzie coś dla siebie - malownicze krajobrazy, miejskie ścieżki, mordercze podjazdy czy pełne spokoju leśne zacisza. Poza tym, rower to eko-sprawa, fit-zabawa, cool i trendy.

Ruch rowerowy w samej stolicy Małopolski rośnie. Zgodnie z szacunkami Urzędu Miasta Krakowa w ubiegłym roku stanowił 4,5% wszystkich podróży. Według badań stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów przez Rondo Mogilskie w 2011 roku przejeżdżało 2,5-3 tysiące rowerzystów, w 2014 – 5 tysięcy, a w maju 2015 – 7 tysięcy. W 2015 roku odnotowano 50 tys. miejskich rowerzystów, co – w porównaniu z rokiem 2014 - oznacza wzrost o blisko 20 tysięcy. Kraków to także pierwsze polskie miasto, które wprowadziło w pełni zautomatyzowaną wypożyczalnię roweru publicznego.

W Małopolsce powstaje nowa 84-kilometrowa ścieżka rowerowa biegnąca od gminy Brzeszcze do gminy Skawina. Odcinek ten to część Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR ), która połączy góry z morzem. Wartość inwestycji to blisko 14,5 mln zł brutto.

Celem inwestycji jest stworzenie infrastruktury rowerowej na europejskim poziomie oraz szkieletu sieci tras, które w przyszłości będzie można rozbudować. Nowe trasy wpłyną pozytywnie na komfort jazdy. Będzie szerzej, jazda stanie się bardziej płynna, co zwiększy bezpieczeństwo rowerzystów. Dodatkowo podniesie się poziom aktywności fizycznej wśród lokalnych społeczności, gdyż nowa infrastruktura będzie zachęcać do uprawiania tej dyscypliny sportowej. Trasy będą przeznaczone dla kolarzy będących na różnym stopniu zaawansowania dlatego każdy znajdzie tutaj coś na miarę swoich potrzeb i oczekiwań.

Małopolski odcinek wykona Skanska na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Inwestycja, która jest częścią Zintegrowanej Sieci Tras Rowerowych w Województwie Małopolskim – VELO MAŁOPOLSKA, swym zasięgiem obejmie gminy: Brzeszcze, Oświęcim, miasto Oświęcim, Chełmek, Libiąż, Babice, Zator, Alwernia, Czernichów, Brzeźnica oraz Skawina. Przebiegać będzie, m.in. po wałach przeciwpowodziowych, po terenach obszaru NATURA 2000 Stawy w Brzeszczach, między stawami gospodarstw rybackich oraz przez lokalne drogi osiedlowe. Najdłuższe, ponad 12- i 15-kilometrowe, odcinki powstaną w Babicach i Skawinie. Na terenie województwa małopolskiego powstanie łącznie około 236 km nowych tras w ramach WTR.

Docelowo sieć ma objąć ok. 900 km ścieżek rowerowych o podobnym standardzie, stanowiących dogodne trasy do podróżowania na rowerze przez turystów o różnym przygotowaniu kondycyjnym. Projekt jest realizowany ze środków unijnych, a także z budżetu Województwa Małopolskiego oraz dotacji pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach zadania Skanska wykona 84 km tras dla rowerów o nawierzchni bitumicznej. Będą one zlokalizowane na wałach przeciwpowodziowych, terenach zielonych, w ciągach dróg publicznych i wewnętrznych. - Odcinki gdzie trasa przebiega po drogach publicznych, a nawierzchnia jest zniszczona odzyskają na nowo swój dawny blask. Na szlaku pojawi się oznakowanie prezentujące atrakcje turystyczne znajdujące się w okolicy, które warto zobaczyć. Nie zabraknie również znaków dotyczących organizacji ruchu. Ponadto, nad rzeką Skawinka w Skawinie powstanie kładka o długości 150 m – informuje Rafał Nosek, Kierownik Budowy, Skanska. W ramach podniesienia komfortu użytkowania trasy rowerowej inwestor podjął działania w zakresie zlokalizowania przy trasie Miejsc Obsługi Rowerzystów.

opr.s/

źródło: materiał prasowy Skanska

komentarze
reklama