W czwartek rozpocznie się 54. Małopolski Wyścig Górski

Środa, 8 czerwca 2016 19:50

9 czerwca z krakowskiego Rynku Głównego wystartuje Małopolski Wyścig Górski. Na jego starcie staną 24 ekipy z całego świata – w sumie 168 zawodników. To już 54. edycja wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych letnich imprez sportowych naszego regionu.

- Małopolska słynie z organizacji wielkich, międzynarodowych imprez sportowych w tym imprez i inicjatyw związanych z kolarstwem - podkreśla członek zarządu Grzegorz Lipiec. - Odbywają się u nas zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, niedawno podczas mistrzostw europy gościliśmy najlepszych piłkarzy ręcznych a już w przyszłym miesiącu przyjadą do nas finaliści Final Four w siatkówce. Cieszę się, że w tą tradycję wpisuje się już 54. Małopolski Wyścig Górski. Jest to impreza z której jesteśmy szczególnie dumni - dodaje Grzegorz Lipiec.

Tegoroczny wyścig będzie miał tradycyjnie 3 etapy i poprzedzony zostanie Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa,odbywającym się 9 czerwca wokół Rynku Głównego. W tym roku będzie on rozgrywany w nowej formule - zawodnicy będą się ścigać przez 27 okrążeń wokół Rynku. Dwunastu najlepszych wg klasyfikacji zdobytych punktów będzie rywalizować w systemie australijskim, w którym po każdym okrążeniu odpadnie jeden kolarz. I tak aż do finału, w którym startuje dwóch najlepszych.

Kolejne trzy etapy wyścigu będą przebiegały górskimi trasami województwa. Starty i mety znajdują się zawsze w atrakcyjnych punktach małopolskich miejscowości (rynek, deptak lub główna ulica), gdzie z okazji kolarskiego święta odbywają się również festyny sportowe. W swej ponad 50-letniej historii Małopolski Wyścig Górski odwiedził większość miast i terenów regionu.

- To wyścig uważany za bezwzględnie czołowy w kraju, wpisany do kalendarza międzynarodowych imprez jako pierwszy polski wyścig. W tym roku po raz pierwszy od lat więcej ekip polskich niż zagranicznych co zwiększa szansę na zwycięstwo naszego rodaka - mówi prezes Małopolskiego Związku Kolarzy Marek Kosicki.

- Myślę, że w tym roku już pierwszy etap wyścigu z Trzebini do Alwerni może ułożyć klasyfikację generalną. A w tym roku do Małopolski przyjeżdżają naprawdę silne składy - dodaje Marek Rutkiewicz - dwukrotny zwycięzca wyścigu (w 2006 i w 2012 roku) oraz tegoroczny zawodnik Małopolskiego Wyścigu Górskiego.

Małopolski Wyścig Górski jest po Tour de Pologne najstarszą i najtrudniejszą imprezą kolarską w naszym kraju. Pierwszy wyścig, który wymyśliła „Gazeta Krakowska” odbył się w 1961 roku. Jako pierwszy w Polsce dopracował się stałego i bardzo atrakcyjnego terminu w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), na tydzień przed narodowymi mistrzostwami, które zaczynają się w tym samym czasie na całym świecie. Organizatorem wyścigu jest Małopolski Związek Kolarski. Od 2014 roku MWG jest finansowany w ramach projektu Województwa Małopolskiego „Małopolska. I wszystko gra!”.

W tym roku do udziału w 54. MWG zgłosiły się 24 ekipy i 168 kolarzy z 10 krajów. Po raz pierwszy zobaczymy grupę z Azerbejdżanu. Z numerami od 1 do 6 pojadą zwycięzcy z ubiegłego roku - Adria Mobil ze Słowenii.

Program 54. Małopolskiego Wyścigu Górskiego – 9-12 czerwca 2016 r
9.06 (czwartek) - Kryterium wokół Rynku Głównego - 30 km
10.06 (piątek) - Trzebinia – Alwernia - 131 km
11.06 (sobota) - Niepołomice – Nowy Targ - 144 km
12.06 (niedziela) - Chochołowskie Termy - Stary Sącz - 146 km

Więcej informacji na stronie: www.mwg.info.pl

opr.s/

źródło: UMWM

komentarze
reklama