Porady: Licznik rowerowy - mały przyjaciel rowerzysty

Piątek, 5 sierpnia 2016 11:32

Każdy miłośnik „dwóch kółek” wsiadając na rower ma jakiś cel. Niezależnie od tego czy będzie to rekreacyjna wycieczka, trening, wypad ze znajomymi, ekstremalny zjazd czy dotarcie do pracy, to zawsze wyznacznikiem naszej rowerowej przygody będzie wolny czas jakim dysponujemy.

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na monitorowanie czasu i prędkości będzie zamontowanie licznika rowerowego. To niewielkie urządzenie kryje w sobie wiele funkcji przydatnych każdemu rowerzyście. Zawodowcom posłuży do monitoringu i rozwoju codziennych treningów, z kolei amatorom i miłośnikom rowerowych wycieczek uprzyjemni podróż i pozwoli ocenić własne możliwości.

Na rynku dostępne są różne rodzaje liczników rowerowych. Ze względu na zakres funkcji czy przeznaczenie możemy podzielić ja na:

- liczniki podstawowe - posiadające w zależności od modelu podstawowe funkcje np. czas, data, prędkość, temperatura. Te liczniki występują w wersji przewodowej i bezprzewodowej.

- liczniki zaawansowane - różniące się od podstawowych większą liczbą funkcji, dochodzą na przykład pulsometr, licznik spalonych kalorii itp. Najczęściej występują w wersji bezprzewodowej.

- komputerki rowerowe - bezprzewodowe z cyfrową transmisją. Umożliwiają komputerową analizę treningu.

- nawigacje rowerowe - urządzenia najbardziej przydatne miłośnikom długich wypraw rowerowych. Zazwyczaj są to komputerki rowerowe wyposażone w moduł GPS.

W zależności od modelu, funkcjonalności czy producenta, ceny liczników rowerowych wahają się od 50 zł do nawet kilkuset złotych. Na szczęście zdecydowana większość użytkowników roweru nie potrzebuje zaawansowanych funkcji oferowanych w bardzo drogich modelach. Standardowy rowerzysta będzie zadowolony z zakupu licznika podstawowego. Z reguły posiadają one od 5 do 8 funkcji takich jak:
- prędkość aktualna
- prędkość średnia
- prędkość maksymalna
- czas jazdy
- zegar
- dystans całkowity
- dystans wycieczki
- skan (naprzemienne wyświetlanie wszystkich funkcji w pętli)

Do funkcji dodatkowych w nieco bardziej zaawansowanych licznikach należ min. licznik kadencji, automatyczny start/stop, odliczanie zaplanowanej trasy, osobna selekcja dystansu i czasu, licznik spalonych kalorii, pulsometr.

Przy zakupie licznika rowerowego powinniśmy sugerować się przede wszystkim oceną własnych potrzeb. Gdy już wiemy z jakiej "półki” chcemy sprzęt, to przy jego wyborze pamiętajmy o jakości wykonania licznika oraz jego wodoszczelności. Wstrząsy, różne warunki pogodowe to zjawiska na, które ciągle będzie narażony nasz mały przyjaciel, dlatego warto zainwestować w sprzęt renomowanych marek jak Sigma, VDO czy Cateye. Decydując się na zakup możemy borykać się jeszcze z jedną kwestią a mianowicie czy wybrać licznik przewodowy czy bezprzewodowy.

Liczniki przewodowe posiadają przewód łączący czujnik z jednostką centralną. Dobrze zamontowany przewód nie przeszkadza w użytkowaniu w warunkach miejskich, jednak podczas agresywnej jazdy można go uszkodzić. Dane liczniki mają atrakcyjniejszą cenę oraz nie występują zakłócenia w transferze impulsów. Natomiast liczniki bezprzewodowe przekazują dane za pomocą fal radiowych. Tańsze modele wciąż wykorzystują analogową transmisję danych, co może wiązać się z wystąpieniem zakłóceń w pobliżu silnego pola magnetycznego. Liczniki bezprzewodowe przeważnie są w wyższej cenie.

Małe urządzenie jakim jest licznik rowerowy poprzez swoją funkcjonalność szybko stanie się prawdziwym przyjacielem każdego rowerzysty. Nie pozostaje nic innego jak cieszyć się jazdą podczas rowerowych przygód!


Bartłomiej Dutkiewicz

MTB Style
Więcej na temat
komentarze
reklama