75. Tour de Pologne

Środa, 13 czerwca 2018 22:53

Podczas środowej konferencji prasowej w Krakowie zaprezentowano szczegóły poszczególnych etapów tegorocznego wyścigu Tour de Pologne który odbędzie się w dniach 4 - 10 sierpnia.

Wyścig rozpocznie się na krakowskim Rynku a zakończy w Bukowinie Tatrzańskiej. Cztery z siedmiu etapów rozegrane zostaną w Małopolsce.

04.08 ETAP 1 – KRAKÓW - KRAKÓW / 134 KM
75. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia wyścigu kolarze będą mieli do pokonania płaski etap o długości 134 kilometrów. Na trasie znajdują się dwie Górskie Premie TAURON – Bachowice (IV kat.) oraz Kaszów (IV kat.), a także Premia Specjalna Lanckorona, Premia Niepodległa LOTOS w Liszkach oraz 100-lecie PCK Lotna Premia LOTTO w Krakowie. Zanim peleton zafiniszuje na mecie pierwszego etapu, kolarze pokonają w Krakowie trzy rundy po cztery kilometry każda.

05.08 ETAP 2 – TARNOWSKIE GÓRY – KATOWICE / 156 KM
Drugi etap będzie z pewnością popisem sprinterów. Płaska, ale trudna technicznie trasa prowadzi z Tarnowskich Gór do Katowic. Po starcie peleton pokona 32-kilometrową rundę wokół Tarnowskich Gór, po czym ruszy na południe. Na trasie znajdują się trzy Lotne Premie LOTTO – w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Siemianowicach Śląskich. W Katowicach peleton przejedzie trzy rundy po 20 kilometrów, a na trasie znajdą się dwie Górskie Premie TAURON IV kategorii oraz Premia Niepodległa LOTOS. Meta tradycyjnie przy katowickim Spodku.

06.08 ETAP 3 – STADION ŚLĄSKI CHORZÓW - ZABRZE / 139 KM
Trzeci dzień rywalizacji to ponownie płaski etap i dynamiczna walka na trasie. Miejsce startu to Stadion Śląski w Chorzowie, stąd kolarze wyruszą na południe. Na trasie napotkają trzy Lotne Premie LOTTO w Rudzie Śląskiej, Rybniku i Knurowie, a także Górską Premię TAURON IV kategorii w Rybniku oraz Premię Niepodległa LOTOS w Gierałtowicach. Po wjeździe do Zabrza cztery szybkie rundy po 6 kilometrów i prawdopodobnie finisz z peletonu.

07.08 ETAP 4 – JAWORZNO - SZCZYRK / 179 KM
Czwartego dnia Tour de Pologne wjedzie w góry. Po starcie w Jaworznie kolarze pojadą na południe. Na pierwszej, bardziej płaskiej części dystansu znajdują się trzy Lotne Premie LOTTO – w Mysłowicach, Chełmie Śląskim i Wilamowicach. Potem peleton wjedzie w malowniczy Beskid Śląski, a tam znajdują się cztery Górskie Premie TAURON I kategorii – dwukrotnie Zameczek oraz 90 lat Salmopolu w Szczyrku. Na trasie także Premia Niepodległa LOTOS w Szczyrku. Po pokonaniu dwóch niespełna 20-kilometrowych rund w górach kolarze zafiniszują w Szczyrku.

08.08 ETAP 5 – KOPALNIA SOLI „WIELICZKA” - BIELSKO-BIAŁA / 152 KM
Interwałowy, górski etap z pewnością dostarczy wielu emocji kibicom. Peleton wystartuje z Kopalni Soli Wieliczka i skieruje się na zachód. Po drodze Górskie Premie TAURON: Hucisko (II kat.), Rychwałd (II kat.) oraz Przełęcz Przegibek (I kat.). Na trasie znajdują się także Premia Niepodległa LOTOS w Łękawicy oraz 100-lecie PCK Lotna Premia LOTTO w Bielsku-Białej. Przed finiszem kolarze pokonają jeszcze trzy widowiskowe rundy w Bielsku-Białej o długości 7,2 km każda.

09.08 ETAP 6 – ZAKOPANE - BUKOVINA RESORT / 130 KM
Klasyczny górski etap w przepięknej tatrzańskiej scenerii. Po starcie w Zakopanem peleton wyruszy w stronę Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie pokona 4 rundy po 24 km każda. Na każdej rundzie znajdują się trzy Górskie Premie TAURON – Rzepiska Ściana HARNAŚ, Łapsze i Czarna Góra. Na trasie znajduje się także Lotna Premia LOTTO w Jurgowie oraz Premia Specjalna 100-lecie Niepodległości. Etap liczy 130 kilometrów, a meta usytuowana jest w BUKOVINA RESORT.

10.08 ETAP 7 – BUKOVINA RESORT - BUKOWINA TATRZAŃSKA / 136 KM
Królewski, górski etap wokół BUKOVINA Resort i Bukowiny Tatrzańskiej rozstrzygnie losy tegorocznego Tour de Pologne. Kolarze pokonają dwie rundy po 68 kilometry każda. Na każdej z nich znajdują się najtrudniejsze Górskie Premie TAURON I kategorii – Sierockie, Gliczarów - Ściana BUKOVINA i Rzepiska - Ściana HARNAŚ. Na trasie także Premia Niepodległa LOTOS oraz Lotna Premia LOTTO w Szaflarach. Wielki finał Tour de Pologne na mecie w Bukowinie Tatrzańskiej.


oprac wo/ na podst. www.tourdepologne.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama