BABIA GÓRA I CZTERECH ROZBÓJNIKÓW

Piątek, 14 czerwca 2019 10:20

Przez cztery lipcowe dni pod Babią Górą rządzić będzie czterech rozbójników. Sprowadzi ich tutaj kolarski mistrz Polski Cezary Zamana, który po raz czwarty organizuje w Stryszawie i Makowie Podhalańskim najbardziej emocjonującą górską etapówkę MTB.

W tym roku to sportowe wydarzenie w cieniu Babiej Góry odbędzie się w dniach 11-14 lipca. W tym czasie setki zawodników z całej Polski będą rywalizować na wymagających, ale emocjonujących trasach przygotowanych przez samego Cezarego Zamanę.

Czwarta odsłona górskiej etapówki od Cezarego niesie ze sobą cały zastęp wyzwań: forsowne podjazdy w Beskidzie Wysokim, wymagające ułańskiej odwagi zjazdy i wyłaniające się znienacka zakręty. Tym, co wyróżnia się już na pierwszy rzut oka, jest eskapada na Słowację. Zawodnicy zakosztują wybornie przygotowanych single tracków na Mędralowej – zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie tego monumentalnego zbocza. Ale dopiero bliższe przyjrzenie się poszczególnym etapom (uwaga: na każdym jest do wyboru dystans Pro i ½ Pro) najlepiej ukazuje podjęty przez dyrektora sportowego Cezarego Zamany trud odświeżenia Gwiazdy Południa.

Pierwszym zbójem, który mocno namiesza będzie premierowy etap w Stryszawie. Przez pierwsze kilka kilometrów będzie okazja, aby rozgrzać się przed wspinaczką na Jałowiec. Wjazd na ten piękny szczyt będzie w tym roku łagodniejszy niż ostatnio. Przyjazne nachylenie będzie stopniowo wzrastać wraz z temperaturą mięśni kolarzy, które do czerwoności rozgrzeją się na samym wierzchołku Podczas tego etapu peleton zaatakuje go zresztą dwukrotnie. Pomiędzy obiema próbami – pokonać trzeba będzie jeszcze morderczą ściankę i wdrapać się na Mędralową. Zawodnicy wjadą na Słowację (a dokładniej – na najbardziej wysunięty na północ jej fragment) i tamtejsze single tracki. Są one tak znakomicie przygotowane, że można na nich jeździć i w deszczu, i po deszczu. Szykujcie się na zbójecką zabawę, bo na tych ścieżkach trudno zachować emocje na wodzy.
Dzięki wypadowi za granicę, Gwiazda Południa jest pierwszą polską górską etapówką, zabierającą Was na Słowację.
Łączna suma przewyższeń na dystansie Pro to 1 850 metrów, a na ½ Pro – 1 050 metrów. Ale nie braknie i zjazdów. Będzie można porozrabiać zwłaszcza na słowackich single trackach i dać upust emocjom na 8-kilometrowym zjeździe między kosodrzewiną i bukami.

Drugi awanturnik przyczaił się w Makowie Podhalańskim. Część zawodników może kojarzyć tamtejszą trasą, rozpoczynającą się startem z uroczego makowskiego rynku i niekończącym się sztywnym podjazdem. Początek będzie ten sam, ale później trzeba przygotować się na ważne zmiany. Trasa będzie jeszcze bardziej techniczna: zmieniające się podłoże, liczne interwały i urozmaicone przeszkody wymuszą strategiczną jazdę. Co nie zmienia faktu, że na dystansie Pro trzeba uporać się ponad 2 000 metrami przewyższeń, a na ½ Pro ponad 1 000 metrów.

Trzeci rozbójnik ma najbardziej porywisty charakter. To czasówka w Makowie, która choć niespecjalnie długa, to na pewno okaże się bardzo, bardzo intensywna. Trasa będzie miała dużą zmienność nachyleń – podobnie jak zmienia się górski wiatr często wiejący w tej okolicy. Będziecie musieli przecież dostać się pod najwyżej położony w Polsce hotel. Trasa indywidualnej jazdy na czas to drugi kompletnie nowy etap tegorocznej Gwiazdy Południa. I to on ma wszelkie predyspozycje, by najmocniej namieszać w klasyfikacji generalnej. Szans na odrobienie straconych sekund będzie już przecież niewiele.

Bo czwarty z rozrabiaków – i to jest prawdziwy zbójnik - wszystkich potraktuje tak samo. Czyli bez litości. Finałowy etap Gwiazdy Południa to powrót do Stryszawy i kolejna wspinaczka na Jałowiec, poprzedzona m.in. superstromą ścianą, która już na początku zdziesiątkuje peleton. Ten trzeci atak na Jałowiec jest najbardziej czupurny ze wszystkich – tak czupurny, jak potrafią być tylko górale. Trasa wryje się w pamięć każdemu. Później będzie jeszcze tylko trudniej. Kto zachowa najwięcej sił? Kto wykaże się największą determinacją? Kto pierwszy wpadnie na metę w Stryszawie?

Zapisy na Gwiazdę Południa już trwają. Szczególnym przywilejem cieszą się mieszkańcy powiatu suskiego, dla których przygotowano atrakcyjne rabaty. Promocyjna cena pakietu startowego dla mieszkańców wynosi 450 zł (płatność najpóźniej do godz. 10.00 w dniu pierwszego etapu).

Aby skorzystać z promocji, należy wysłać na adres biuro@ZamanaGroup.pl skan poświadczenia zamieszkania na terenie powiatu suskiego (do otrzymania w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta) i potwierdzenie opłaty.

Tradycyjnym już elementem Gwiazdy Południa są także darmowe zawody rowerowe dla najmłodszych sportowców. Młodzi zawodnicy do 13. roku życia będą rywalizować w następujących kategoriach wiekowych:
do lat 3 (rowerki biegowe)
4-5 lat
6-7 lat
8-9 lat
10-11 lat
12-13 lat.
Specjalnie na te zawody zostanie wyznaczona bezpieczna trasa umożliwiająca głośny doping rodziców. Zgłoszenia dzieci można dokonać drogą mailową lub bezpośrednio w Biurze Zawodów w dniu imprezy.

Wszystkie szczegóły na temat Gwiazdy Południa można znaleźć na oficjalnej stronie etapówki (www.gory.zamanagroup.pl) oraz na Facebooku (