SŁOWACJA - Preszowski region na dwóch kółkach - trasa EuroVelo 11

Czwartek, 17 czerwca 2021 08:39

Region atrakcyjny turystycznie przez cały rok i mnóstwo wrażeń czekających na wszystkich odwiedzających. Tak najprościej można scharakteryzować Preszowski Kraj (jedna z ośmiu administracyjnych części Słowacji), którego ozdobą od zachodu są najmniejsze wysokie góry naszego kontynentu (Tatry), a od wschodu puszcza bukowa.

Cały obszar jest poprzecinany siecią ścieżek rowerowych, łączących ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne. Królową wszystkich tras jest niewątpliwie EuroVelo 11, wiodąca przez całą wschodnią Słowację, z północy na południe. Warto podkreślić, że w preszowskim regionie trasa przebiega w pobliżu atrakcji przyrodniczych i zabytków. Jakich? W pobliżu trasy EuroVelo 11 znajduje się wiele zamków, które można podziwiać w trakcie podróży na dwóch kółkach albo nawet je odwiedzić, np. zamki Pławiec (Hrad Plaveč) i Szarysz (Hrad Šariš) są dostępne dla rowerzystów. Na zamku Pławiec od wielu lat trwają kompleksowe prace remontowe. Z dawnych czasów zachowały się tylko pozostałości południowo-wschodnich ścian z okrągłą basztą i fragmenty murów dawnej części mieszkalnej. Z najwyżej położonego miejsca ruin rozpościera się urzekający widok na dolinę Popradu i zamek Lubowelski (Hrad Ľubovňa). Nieco bardziej rozbudowaną infrastrukturę oferuje kolejna z udostępnionych dla rowerzystów twierdz – zamek Szarysz, który zalicza się do największych średniowiecznych kompleksów zamkowych na Słowacji. Zanim jednak do niego dotrzesz, na pewno zaintryguje cię wyjątkowy most na rzece Torysa. Kładka w miasteczku Wielki Szarysz (Veľký Šariš) została zbudowana w duchu dawnej epoki. Najciekawszym jej elementem są 14-metrowe kamienne filary w kształcie wież zamkowych. Jeśli lubisz podziwiać widoki z lotu ptaka, odwiedź podczas wyprawy rowerowej wieżę widokową na Czarnej Kopie, wznoszącą się nad wsią Krásna Lúka w paśmie Gór Lewockich. Kolejne pamiątkowe zdjęcie możesz pstryknąć z wieży widokowej Balažka nad miastem Lipany. Ze wzniesienia można zobaczyć między innymi kolejny zamek, tym razem jest to zamek Kamenica.

Trasa EuroVelo 11 oferuje jednak znacznie więcej niż tylko romantyczne ruiny i ładne widoki. Już teraz zaplanuj wycieczkę rowerową z Mniszka nad Popradem przez Muszynę do Preszowa na stronie www.eurovelo11.sk/pl. Sięgnij po garść inspiracji i odkrywaj województwo preszowskie oraz pogranicze na dwóch kółkach.

Projekt „Nowy Produkt Turystyczny - część transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 Prešov - Muszyna - Mníšek nad Popradom“  numer projektu PLSK.01.01.00-12-0111/17  jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014 - 2020. (art. sponsorowany)
komentarze
reklama
Galeria zdjęć