Nie śpij, bo Cię przegłosują!

Sobota, 9 września 2023 11:09

W dniach od 15 do 19 września odbędzie się siódma edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Wydarzenie nawiązuje do obchodzonego 15 września z inicjatywy ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła nie w roku 2016 z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza.

– „Nie śpij, bo Cię przegłosują” to hasło naszej akcji na rzecz zwiększenia frekwencji zbliżających się wyborów. Jednak wymiar tych słów, które 4 czerwca 1989 roku zmieniły bieg historii Polski, jest niezwykle uniwersalny, i właśnie o tym będziemy rozmawiać podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Bardzo zależy nam na kształtowaniu świadomych postaw obywatelskich i pielęgnowaniu pojęć, takich jak: demokracja, obywatelskość, prawa człowieka, współpraca i dialog – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – To ważne, aby wiedzieć, skąd czerpać informacje i jak je weryfikować, jak angażować się w procesy zmian i być świadomym obywatelem. Wiele punktów programu, jak np. Gdańskie Lekcje Obywatelskie skierowane są do dzieci i młodzieży, bo to właśnie od zaszczepienia wrażliwości i świadomości wśród młodszego pokolenia zależy nasza przyszłość. Przyszłość w społeczeństwie pełnym wzajemnego zrozumienia, tolerancji, przestrzegania praw człowieka i Konstytucji. Przyszłość, w której każdy obywatel zdaje sobie sprawę, jak ważna i cenna jest możliwość udziału w wyborach. Nie śpijcie, weźcie udział w Gdańskim Tygodniu Demokracji i największym święcie demokracji – wyborach 15 października.


W ciągu pięciu dni odbędzie się szereg spotkań, debat, rozmów a integralną częścią Gdańskiego Tygodnia Demokracji będą trzydniowe Gdańskie Targi Książki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre wymagana jest rejestracja. Transmisje z niektórych wydarzeń dostępne bądą na www.gdansk.pl, tam też dostępny jest szczegółowy program.


źródło: www.gdansk.pl


 
komentarze
reklama